• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/aliaydin1980@gmail.com
  • https://plus.google.com/aliaydin1980@gmail.com/posts
  • https://www.twitter.com/aliaydin1980@gmail.com

MAİDA

Matematiksel Yetenek testi, 2-8. sınıflar için yılda dört kez, 1.sınıflar için ise ikinci dönem de 2 tane yapılır. Matematiksel yetenek testi; PDR, Matematik öğretmenleri, Pedagoglar, Psikologlar ve Akademisyenlerden oluşan denetleme kadrosu ile toplamlda 18 kişilik birkadro tarafından hazırlanır. Bu testin yapılma amacı “MAİDA” eğitim programına katılacak öğrencilerin düzeyini belirlemektir. Bu sınavlardan ilki maida eğitim sistemine katılım dercesini belirlemek için, sonraki iki sınav ise programı değerlendirmek için, son sınav ise program bitişini değerlendirmek için yapılır.

Matematiksel yetenek testi 2016 yılında 66.000 öğrenci üzerinde denenmiş, öğretmenlerden gelen olumlu yorumlar neticesinde diğer şehirlerde de satışa başlanmıştır. Matematiksel yetenek testinin ayırıcı özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

1- Matematiksel yetenek testi bireysel gelişimi hedefler, bu nedenle sınav sonuç karnesi diğer öğrencilerle kıyaslama içermez. Sadece sınava giren çocuğun, ALGILAMA - DİKKAT - MANTIK - AKIL YÜRÜTME - İŞLEM BECERİSİ  seviyesini belirler.

2- Sonuç karneleri, Türkiye’de ilk kez yapılan “bulgular” ve “öneriler” başlığı altında sözel ifadelerle aktarılır.

3- Matematik yetenek testi 40 sorudan oluşur. 32 soru 0-6 yaş arası matematiksel anılarla ilgili iken 8 soru müfredat dahilindedir. Yani Matematiksel yetenek testi daha çok okul öğrenmelerinin dışındaki matematiksel durumu ölçer.

4- Okulda matematikte zorlanmanın sebebi, okul öncesi matematik anılarla ilgilidir. Bu nedenle matematik yetenek  testi bu alandaki boşlukları tespit eder ve giderilmesi için önerilerde bulunur. 

5- Matematik yetenek testi, çoklu zeka kuramına göre hazırlanmış bir testtir. Bu testten 65-75 puan aralığında sonuç almak, çocuğun sahip olduğu yaklaşıma göre en iyi seviyede olduğu anlamı taşır. 75 ve üzeri puan almak ise ; çocuğun, matematiğe farklı yaklaşımlarıda olduğu anlamı taşır. 65 puan altı ise geliştirlmesi gereken yönleri olduğu anlamı taşır.

6- Matematiksel yetenek testi bireysel yapıldığı gibi grupla da yapılabilir. Klasik deneme sınavlarında olduğu gibi cevaplar optik forma kodlanır. Bu optik formlar ilinizdeki MATSADER dağıtımcısına ya da MAİDA temsilciliğine ulaştırılırsa internetteki yazılımımız sayesinde anında karneniz hazırlanır. Şayet ilinizde adı geçen kurumlardan hiç biri yoksa merkezimize optik formun fotoğrafı mail yolu ile ulaştırılır ve anında mail olarak karnesi gönderilir.

7- Matematiksel yetenek testleri her yıl Ekim-Kasım-Mart-Nisan aylarında yapılır.

8-Matematiksel yetenek testi bir deneme sınavı ya da zeka testi değildir. Bu sınav Matematiksel yeteneği ölçme ve yönlendirme testidir. Her Pazar 13:00 da testimize katılabilirsiniz.