• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/aliaydin1980@gmail.com
  • https://plus.google.com/aliaydin1980@gmail.com/posts
  • https://www.twitter.com/aliaydin1980@gmail.com

BİLSEM HAZIRLIK

Bilim ve Sanat Merkezi Nedir?

Bilim ve Sanat Merkezi; Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanımını sağlamak amacıyla açılan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim kurumudur.

“BİLSEM” Nedir?

Bilsem, Bilim ve Sanat Merkezinin kısa yazılışıdır.

BİLSEM’e Öğrenci Nasıl Alınır?

BİLSEM’e seçilecek öğrenciler,  yapılacak tanılama sürecinden sonra belirlenir.

 

Tanılama Nedir?

Tanılama; öğrencilerin yeterliliklerinin, neyi ne derece yapabildiklerinin uzmanlar tarafından, belirlenmiş ölçme araçlarıyla tespit edilmesidir. BİLSEM tanılaması ise BİLSEM’e kayıt hakkı kazanacak veya okullarında destek eğitim odasında destek eğitimi alacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere yapılan üç aşamalı bir çalışmadır.

   1.Aşamada öğrenci okulundaki sınıf öğretmeni tarafından BİLSEM’e aday gösterilir. Aday gösterilen öğrencilerin gözlem formları tanılama komisyonunca puanlanarak 1. aşama teste (Genel Grup Testi) girmeye hak kazanan öğrenciler belirlenir.

   2. Aşamada aday gösterilen öğrenciler temel yeteneklerinin tespit edileceği teste (Genel Grup Testi)  tabi tutulur. Bu testte belirlenen performansı gösteren öğrenciler;

3. Aşamada zihinsel yetenek ve resim, müzik yetenek alanlarından  “bireysel incelemeye” alınırlar

Elde edilen bütün sonuçlar değerlendirilir ve BİLSEM’e kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile okullarında üstün özellikler gösterdikleri alanlardan destek eğitimine alınacak öğrenciler belirlenir.


Balıkesir'de ilk defa bu yıl 1. sınıftan itibaren öğrenci alınmaya başlanıyor. 


Balıkesir Menarit, yılların verdiği tecrübe ile, bu aşamalarda sizlere rehberlik etmek ve çocuklarımıza sınavda karşılarına çıkabilecek soru tiplerini tanıyıp, hızlı ve doğru çözmelerine yardımcı olacak bir çalışma başlatıyor. 

Soru tiplerine alışık olmayan çocukların soruları doğru ve hızlı çözmesi zordur. 

Bilsem hazırlık kursuna kayıt için: 2452827

SINAVIN ADI

 

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) Öğrenci Seçim Sınavı

 

SINAV BAŞVURUSU

 

-I- Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip olan öğrenciler var ise ÖERGM tarafından verilecek listede bu durum belirtilecektir.

 

-I- Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan ve raporun geçerliliğinden öğrenim gördüğü okul sorumlu olacaktır.

 

SINAV YERİ

 

BİLSEM olan 64 il merkezleri