• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/aliaydin1980@gmail.com
  • https://plus.google.com/aliaydin1980@gmail.com/posts
  • https://www.twitter.com/aliaydin1980@gmail.com

Dislektik Ünlüler


Dünyanın en zeki insanı 
Albert Einstein
Albert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. E = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır. Ömrünün büyük bir kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı yaratmaya çalışarak geçirmiş ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar ileride geniş kabul görmüştür.

 


Günümüzde uzaya turist götüren hava yolu şirketini kuran;

Richard Branson

Virgin grubunun kurucusu ve başkanıdır.

Richard Branson için okul bir kabustu. Notlarına bakıldığında geleceğinin hiç de parlak olmayacağı belli oluyordu. Richard dislektik olduğu için utanıyordu. Öğretmenleri onun ne kadar zeki ve iletişim gücünün ne kadar yüksek olduğunu göremiyorlardı. Bir arkadaşıyla gazete çıkarmaya başladıktan sonra insanlarla iletişim ve insanların duygularını sezebilmek konusundaki yetenekleri ortaya çıkmış oldu. Ve başarıyı tattıktan ve kendine inandıktan sonra Richard bir daha hiç başarısızlık yaşamadı.

Disleksinin yarattığı tüm zorluklara rağmen Richard Branson içindeki gizli yeteneğe odaklanarak başarılı olmuştur.

 


Pablo Picasso

Dislektik olduğu için okul hayatı çok zor geçti ve okuldan aldığı eğitimden hiçbir zaman yarar görmedi.

Harfleri ve sayıları tanımakta güçlük çekerdi. Ergenlik yıllarına kadar okumayı sökemedi. Babası resim öğretmeniydi ve oğlunu sanat konusunda cesaretlendiren o oldu. İnanılmaz yeteneği olan Pablo insanların nasıl görünmek istediğini ve diğerlerinin onları nasıl gördüğü algısını geliştirdi ve resimlerine yansıttı.

Resimleriyle düşüncenin gücünü, işlenmemiş duyguyu ve insan ruhunun yaratıcılığını gösterdi. Üretken ressamın birkaç ünlü eseri "Avigo'nun genç kadınları", "Gitarla yaşlı adam", "Guernica"dır.

Kendisi şöyle demişti:

"Resim yapmak günlük tutmanın farklı bir yoludur."

 


Leonardo Da Vinci

Notlarını tersten, ayna hayali ve sağdan sola doğru yazardı. Yazısı çok karmaşık görünürdü. Ayrıntılı ve kusursuz çizimleriyle eserlerinde yaratıcı dehasını göstermiştir.

 

 

 

 

 

 


Jey Leno

Hafif dislektik olan Jay'in ders notları her zaman zayıftı. Ama o çok azimliydi. Düşük notlarına rağmen Boston'daki Emerson Üniversitesi'ne girmeyi kafasına koymuştu. İlk başvurusunda notları düşük olduğu için kabul edilmedi. Hırslanan Jay haftada beş gün, günde 12 saat başvuru bürosunun önünde bekledi ve sonunda kabul edildi.

Jay, disleksinin komedide ve tüm hayatında başarılı olmasını sağladığına inanıyor.